Recept s masem
Špagety carbonara s dýní, parmazánem a slaninou
Nádherně krémové špagety carbonara s voňavou dýní, křupavou slaninou a špetkou parmazánu jsou vynikající k obědu i večeři. Jídlo italského střihu s podzimním šmrncem, které zahřeje i zasytí a není náročné na přípravu. Vyzkoušejte je.
Jak poznáte, že přichází podzim? Ráno přijdou lehké mrazíky, v ulicích to začne vonět kouřem z komínů prvních domků, kde zatopili, a z kompostu nebo zahrady začnou zahrádkáři vozit kolečka plná obřích dýní.
Na dýních je nejlepší jejich univerzálnost. Dají se použít na tisíc způsobů, na sladko i na slano. Do salátů, do vaření i do buchet. A když začnete sychravý den s dýňovým latté, stoprocentně si pozvednete náladu. Září zkrátka patří dýním. Žlutým, oranžovým, kulatým i oválným. Zařaďte je do jídelníčku a užijte si to s nimi. Když chytnete tu správnou inspiraci, stanou se vaším nerozlučným společníkem minimálně do Halloweenu.
Do tohoto jednoduchého receptu se nejlépe hodí dýně hokaido, jejíž nepřekonatelnou předností je jemná slupka, která se nemusí loupat. Ušetříte tím spoustu času a práce. Stačí odstranit jádřinec a šup s ní do hrnce nebo na pekáč. Použít můžete i dýni máslovou. Ta je ze všech dýní nejsladší, je jemně aromatická a omáčka na špagety s ní bude opravdu nejkrémovější. Dalším vhodným kandidátem je dýně muškátová. Poznáte ji podle lehce nasládlé melounové vůně. Všechny tyto dýně mají krásně výrazně zbarvenou dužinu – hokaido oranžově, máslová a muškátová dýně žlutě. Jenom pozor – muškátovou i máslovou dýni nejdříve oloupejte a pak až dál zpracujte.
Do receptu použijete část dýně ve formě pyré a část necháte nakrájenou na kostičky. Pyré se dá připravit i z vařené dýně, ale když ji upečte v troubě se špetkou skořice bude voňavější a chuťově výraznější. Pyré z pečené dýně je zkrátka nepřekonatelné. Pokud bojujete s časem, klidně si dýni upečte den nebo dva předem a pak ji uchovejte v lednici.
Nejdůležitější bod celého receptu je obalení špaget dýňovo-vaječnou směsí. Vejce je proto potřeba předem prošlehat a do pánve přidat až úplně nakonec. Se zbytkem surovin a se špagetami už je jen rychle promíchejte a nechte prohřát. Rozhodně už nevařte, jinak budete mít místo krémové omáčky míchaná vajíčka s dýní. Krásný podzim a dobrou chuť!
Špagety carbonara s dýní, parmazánem a slaninou
Ingredience
- 2 lžíce olivového olej
- 1/2 dýně Hokaido
- balíček špaget
- 6 plátků slaniny
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 2 vejce
- sůl
- pepř
- skořice
- trochu hladkolisté petrželky na ozdobu
Postup
Předehřejte troubu na 170°C (horkovzduch). Dýni hokaido umyjte, odstraňte jádřinec se semínky a zbytek nakrájejte na kostičky o hraně asi 1 cm. Kostičky dejte na pečící papír, osolte, opepřete a posypte skořicí, zakápněte olivovým olejem, rukama promíchejte, rozložte po plechu a nechte péct do měkka (cca 30 minut). V průběhu pečení 1x promíchejte.
Špagety vložte do hrnce s vroucí osolenou vodou a uvařte al-dente podle návodu (nepřevařte je, projdou ještě krátkou tepelnou úpravou v pánvi). Uvařené špagety slijte, ale uchovejte si asi 1 hrnek vody, ve které se těstoviny vařily.
Slaninu nakrájejte na kostičky a nechte opéct v pánvi do křupava. Poté ji vyndejte lžíci a nechte okapat přebytečný tuk na papírové utěrce.
Do pánve dejte rozehřát lžíci oleje (pokud máte nepřilnavou pánev a tuk po pečení slaniny není přepálený, můžete ho použít místo olivového). Cibuli oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky, česnek oloupejte a nakrájejte na plátky. Obojí nasypte do pánve a opékejte asi 2 minuty do zlatova. Poté přidejte dýňové pyré, zbylé kostičky pečené dýně a polovinu parmazánu. Za stálého míchání vzniklou omáčku prohřejte a v případě potřeby nařeďte uschovanou vodou z těstovin.
Až se omáčka spojí a získá krémovou konzistenci, přidejte do pánve vařené těstoviny a dobře promíchejte. Poté vypněte vařič, nebo ho stáhněte úplně na minimum. Vajíčka prošlehejte v misce metličkou a vaječnou směs nalijte do pánve k těstovinám. Promíchejte tak, aby se těstoviny obalili omáčkou i vaječnou směsí. Už nevařte.
Tip:
Krémová omáčka
U špaget carbonara je opravdu zásadní rozšlehaná vejce pouze vmíchat do horkého pokrmu a těstoviny v nich dobře obalit. Proto pokud máte pánev nebo vařič který delší dobu drží teplo, vypněte ho úplně. V opačném případě stáhněte teplotu na co nejnižší. Vaječnou směs nesmíte vařit, jinak místo krémové omáčky získáte pastu s míchanými vejci!
Komentáře
Zatím tu nejsou žádné komentáře, buďte první.