Vegetariánský recept
Indický kynutý chléb naan
Jednoduché chlebové placky naan určitě znáte z indické kuchyně - čerstvé, kynuté a díky jogurtu krásně vláčné a nadýchané. Běžně se pečou v rozpálené tandoori peci, ale zvládnete je klidně i doma na suché pánvi. Ještě horké je můžete mazat přepuštěným máslem ghí s bylinkami nebo česnekem. Trhejte a přikusujte je k indickým masovým a zeleninovým směsím, čočkovým dhaalům, kormám, masalám, ke curry, k polévkám a nebo je snězte jen tak samotné.
Máte rádi naan? Měkký, nadýchaný, s krásnými hnědými puchýři? Takový, co se při pečení nafukuje a chutná stejně dobře jako v indické restauraci? Vyzkoušejte tento jednoduchý recept. Stačí připravit běžné kynuté těsto bez vajec doplněné o jogurt, nechat kvasnice v míse udělat svou práci a pak z připravených bochánků válet placky a házet je na rozpálenou pánev. Pečou se na sucho, pár minut z každé strany, krásně se nafukují, voní a nejlepší jsou čerstvé a teplé, zlehka potřené máslovým ghí.
Pokud nemáte zkušenosti s kynutým těstem a bojíte se, že se vám nepovede, podívejte se na chytré rady v našem rádci Jak péct z kynutého těsta. Sepsali jsme v něm všechno, co potřebujete vědět o kynutí, a po jeho přečtení zjistíte, že tahle čarovná alchymie není nic náročného.
Tradiční pečení v tandoori peci asi není nejlepší nápad do běžné domácí kuchyně, ale placky hravě zvládnete i na běžné pánvi. Pokud máte, pořádně rozpalte těžkou litinovou. Pokud ne, vystačíte si i s obyčejnou nepřilnavou. Pečení na vyšší teplotu vám udělá na chlebu hnědé puchýřky a naplní vzduchovou kapsu uprostřed. Jakmile se placka nafoukne a opeče z jedné strany, otočte ji a opečte ještě z druhé.
Hotový chléb potřete přepuštěným máslem (nebo olejem), které lehce osolíte a prolisujete do něho česnek. Můžete i posypat čerstvými nasekanými bylinkami – koriandr, petržel, máta, pažitka. Jak vám to chutná a jak to máte rádi. Placky servírujte ještě teplé, třeba s tímhle skvělým veganským curry.
Pokud víte, že nebudete placky jíst hned, ale z časových důvodů si je připravujete třeba den dopředu, po upečení je nepotírejte, ale nechte je rozložené vychladnout každou samostatně (aby se nenamočily unikající párou). Zchladlé placky zabalte do čisté utěrky a uschovejte na suchém místě do druhého dne. Druhý den je ohřejte v pánvi z obou stran a teplé potřete máslem.
Indický kynutý chléb naan
Ingredience
Na placky naan
- 450 g hladké mouky
- 1 balíček sušeného droždí (nebo 25 g čerstvého)
- 1 lžíce černého sezamu
- 1 lžíce soli
- 150 g bílého jogurtu
- 50 g másla
- 200 ml vlažné vody
- čerstvé bylinky na ozdobu (petržel, koriandr - volitelné)
Na česnekové máslo
- 100 ml ghí, přepuštěného másla nebo rostlinného oleje
- 2 - 3 stroužky česneku
- špetka soli
Postup
Do mísy prosijeme mouku, přidáme sušené droždí (případně přilijeme kvásek z čerstvého droždí - viz tip), černý sezam a sůl.
Vše vypracujeme vařečkou nebo v robotu na hladké těsto a necháme pod utěrkou na teplém místě vykynout na dvojnásobný objem (přibližně 1 - 2 hodiny).
Vykynuté těsto vyklopíme na pracovní plochu, prohněteme a rozdělíme na 8 stejných dílů. Z nich vypracujeme bochánky a necháme ještě chvíli pod utěrkou dokynout (cca čtvrt hodiny).
Rozpuštěné ghí (přepuštěné máslo nebo rostlinný olej) smícháme v malé misce s prolisovaným česnekem a solí. Dobře promícháme.
Rozehřejeme pánev. Z jednotlivých bochánků válíme tenké placky (cca půl centimetru tlusté) a opékáme je v pánvi z každé strany asi 2 minuty.
Tip:
Jak zadělat kvásek
Pokud chcete do těsta použít čerstvé droždí, rozdrobte ho do malé misky, přidejte pár lžic z celkového odváženého množství mouky, zalijte trochou odměřené vlažné vody a vše rozmíchejte na kaši. Můžete přidat i lžičku cukru, aby kvásek lépe kynul. Nechte na teplém místě cca 15 minut vzejít (kvásek začne kvasit a objeví se bublinky). Více viz Jak péct z kynutého těsta.
Komentáře
Zatím tu nejsou žádné komentáře, buďte první.