Veganský recept
Marmeláda z hlohu se solí a pepřem
Hloh obecný je keř, který běžně roste u cest a v remízcích, podobně jako trnky a šípky. Je to léčivá rostlina, podporující hlavně srdce. Snižuje krevní tlak, působí proti infarktu, pomáhá při nespavosti a k lepšímu prokrvování. Zkuste si uvařit marmeládu z hlohu a třeba nebudete mít přes zimu zmrzlé noty. A protože je pyré z hložinek lehounce nahořklé, skvěle si rozumí s citronem a špetkou soli a pepře. Sůl vytáhne chuť a pepř zůstává jako jemný závěrečný tón na jazyku.
Marmeláda z hlohu se solí a pepřem
Ingredience
- 1kg hložinek
- ½ kg cukru nebo medu (případně ½ kg želírovacího cukru, nebo cukr a želírovací prostředek)
- šťáva a kůra z 1 a ½ citronu
- sůl
- pepř
Postup
Hložinky omyjeme, obereme stopky, a plody zalijeme vodou tak, aby byly ponořené. Vaříme cca 20 minut do změknutí plodů.
Vařené plody i s vodou rozmixujeme v mixéru nebo ponorným mixérem přímo v hrnci a dužinu propasírujeme přes jemné sítko.
Propasírovanou dužinu vrátíme zpět do hrnce, přidáme citronovou šťávu a kůru, cukr nebo med a podle chuti špetku soli a pepře. Svaříme na požadovanou konzistenci. (Proveďte test hustoty – dejte lžičku marmelády na talířku zchladnout do lednice. Pokud marmeláda neteče, je hotová)
Hotovou marmeládu lijte do sterilních nahřátých skleniček. Uzavřete víčkem, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Dobrou chuť.
Tip:
Pokud nechcete marmeládu dlouho vařit, přidejte želírovací prostředek, nebo namísto cukru a želírovacího prostředku přidejte rovnou želírovací cukr. Pak stačí propasírovanou dužinu provařit jen pět minut a je hotovo.
Komentáře
13 komentáře na “Marmeláda z hlohu se solí a pepřem”
Hezký den, při dnešní procházce po okolí jsme objevili, že u nás roste hloh na každém rohu, proto bychom rádi zkusili z hlohu marmeládu, jak ji popisujete vy, ale rádi bychom se zeptali, kdy je nejvhodnější sbírat plody hlohu. Nyní na konci léta, nebo počkat, až přemrznou, jak je to např. u dřínu. Děkuji za odpověd
Hezký den, plody hlohu se sbírají většinou někdy kolem října. Musí být plně zralé a sytě červené. Přemrzlé být nemusí. Více o hlohu a jeho sběru i účincích se dočtete třeba zde: http://www.zahradaapriroda.cz/hloh-obecny-jako-leciva-bylina/
No – chuťově je to zajímavé, barevně rozhodně ne jako na obrázku, ale pro výstrahu říkám : na mixování si sežeňte výkonný přístroj, já jsem svůj zánovní 400 W ponorný mixér zcela zničila, hložinky byly i po delším vaření docela tvrdé, možná za to může i letošní sucho…
Je možné, že díky suchu nemají plody tolik šťávy ani barvy. Plody hlohu se doporučuje sbírat hodně zralé a sytě červené, podobně jako šípky. Pokud se povedou sesbírat opravdu pěkné, není potřeba je vařit nijak extra dlouho a marmeláda je opravdu takhle krásně červená. Delším varem pak určitě barvu také ztácí.
Nezmińujete se, co udělat v vnitřní peckou. Mám to nejdříve povařit a pak propasírovat….
Já hložinky rozvařím, pak lehce rozmixuju pecky nepecky, aby se mi vzniklé pyré lépe pasírovalo. Ale je samozřejmě možné plody rozvařit a pak rovnou pasírovat.
Marmeládu zrovna vyrábím, nejsem ještě u konce, ale hložinky se rozhodně trhají až později, nejlépe v říjnu, jsou
měkčí, někdo dokonce doporučuje nechat projít mrazem –
podle mě to není nutné. Dám vědět, jak můj pokus dopadl.
pěkný recept
Marmeládu jsem právě dokončila a je jako podle receptu, krásně zčervená, když přidáte citrónovou šťávu a kůru, je mírně nahořklá. Nemixovala jsem semena, jen pasírovala plody, aby pecky zůstaly v sítu. Chuťově dobrá. Čeká nás test mužem. Příště zkusím mixnout i pecky, jaký bude rozdíl.
dobrý recept, uvarené hložinky som najskôr prepasírovala, aby som nemala v marmeláde jadierka ani čierne zvyšky kvetu. prepasírovanú hmotu som následne rozmixovala spolu s dalšími ingredienciami. Hmotu som už dalej nevarila, aby zhustla – nechala som ju v polotekutom stave a dala do fľaše od sirupu. Hned som ju aj vyskúšala a pridala som ju do uvareného šípkového čaju namiesto medu. Bolo to veľmi dobré, vyskúšajte.
Děkujeme a jsme rádi, že se recept povedl. Hložinková marmeláda je naše hodně oblíbená 🙂
Dobrý den, marmeládu jsem uvařil z hlohu velkoplodého, povařil asi 15 minut s trochou vody pak přidal změklé plody mišpule ještě povařil asi 5 minut a propasíroval, nakonec přidal cukr- myslím že méně než bylo v receptu a sůs s pepřem. Vynikající. Pepř a sůl pomůže zvýraznít chuť. Doporučuji
Děkujeme a jsme rádi, že se recept povedl.