Veganský recept
Základní hummus z cizrny a pasty tahini
Hummus je lahodná hebká pomazánka z rozmixované cizrny, ochucená sezamovou pastou tahini. Svůj původ má v Levantě a je velice oblíbený na Středním východě, hlavně v Izraeli, arabských zemích, ale také v Řecku či Španělsku. Díky své pikantní chuti a skvělým výživovým hodnotám se rozšířil prakticky do celého světa. Velké oblibě se těší hlavně mezi vegany, protože ve své základní verzi neobsahuje nic víc než cizrnu, sezam, česnek a citron.
Cizrna je luštěnina, poměrně bohatá nejen na vlákninu, ale také na bílkoviny. Navíc neobsahuje skoro žádný tuk. Hummus díky ní nejen skvěle chutná, ale je také zdravý a spolehlivě zasytí. Pokud si cizrnu koupíte už uvařenou v plechovce v nálevu, zabere vám příprava hummusu asi deset minut. Pokud se ale vyhýbáte polotovarům a chcete si jídlo uvařit od základů sami, počítejte s tím, že se cizrna stejně jako většina luštěnin musí nějakou dobu máčet a vařit. Ideální je nechat ji namočenou přes noc a vařit alespoň 2 hodiny na mírném ohni. Do vody na namáčení nebo na vaření můžete přidat lžičku jedlé sody. Pomůže cizrně změknout.
Na dochucení hummusu můžete použít nejrůznější druhy koření, bylinek a dalších ingrediencí. Určitě ale nezapomeňte na sůl, česnek a citronovou šťávu. Pokračovat pak můžete římským kmínem, koriandrem a pepřem. Pokud chcete nové chutě, obohaťte základní hummus třeba o chilli, kurkumu, kari, zkuste ho s karamelizovanou cibulkou, červenou řepou nebo sušenými rajčaty a bazalkou. Hummus můžete servírovat jako dip k čerstvé zelenině, pitě, chlebu nebo nejrůznějším krekrům, jíst ho můžete i jako přílohu ke grilovanému masu nebo ke steaku. A nebo si ho dejte jako pomazánku na chlebíčky.
Základní hummus z cizrny a pasty tahini
Ingredience
PT10M Aktivní čas: 10 minut (pokud i vaříte cizrnu, začněte den předem)
2 porce
- 400 g cizrny v plechovce (nevylévat vodu, trochu cizrny můžete odložit stranou na ozdobu)
- 2 lžičky sezamové pasty tahini
- 2 menší stroužky česneku
- 2 lžičky citronové šťávy
- 3 lžičky kvalitního olivového oleje
- sůl
- pepř
- čerstvá petrželka nebo koriandr na ozdobu
Postup
Měkkou cizrnu dejte do mixéru i s nálevem z plechovky a mixujte.
Přidejte tahini pastu, česnek, citronovou šťávu, sůl a pepř a mixujte dokud se vše nespojí do hladké kaše.
Vršek hummusu polijte kvalitním olivovým olejem a ozdobte čerstvou petrželkou nebo koriandrem.
Tip:
Pokud chcete opravdu hladký a hedvábný hummus, nejlépe toho dosáhnete tak, že necháte cizrnu dlouho vařit. Nerozpadne se vám ani po osmi hodinách mírného varu, tak se nemusíte bát. Poté ji neslévejte a dejte ji i s vodou vychladit. Ledovou cizrnu dlouho mixujte, postupně přidávejte ledovou vodu, nebo vychlazený nálev, ve kterém se cizrna vařila, a dále mixujete, dokud se nevytvoří hedvábná kaše. Použít můžete i ledovou tříšť. Ostatní ingredience vmíchejte do hladké směsi až na závěr.
Tip:
Máte rádi obložené chlebíčky? Podívejte se na článek Chlebíčková výzva. Najdete tam další tipy na zajímavé kombinace a pomazánky, masové, vegetariánské i veganské.
Související recepty
Pyré z pečené mrkve a petržele s pomerančem
Pyré vzniká zpracováním surovin na jemnou hmotu. Často mu lidově říkáme “kaše” a nejznámější je asi kaše z vařených brambor, správně tedy bramborové pyré. Jde o jednu z nejčastějších českých příloh, ale výborná slaná pyré mohou vzniknout i ze spousty jiných vstupních surovin. Mezi další známá zeleninová pyré tak patří třeba pyré z vařené či pečené řepy, hráškové pyré, dýňové pyré a populárními se stávají i pyré mrkvové, celerové nebo petrželové. Kromě již zmíněných příloh můžete pyré využít na spoustu dalších kulinářských kouzel. Pyré z mrkve, celeru nebo petržele poslouží třeba jako výborná pomazánka. Nevěříte? Vyzkoušejte třeba tento veganský chlebíček!
více >
Komentáře
Zatím tu nejsou žádné komentáře, buďte první.